Tipy na výlet

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.


Velká hradní zřícenina se vypíná na skalním ostrohu v údolí říčky Brtnice mezi Přímělkovem a Panskou Lhotou. Kdysi tu stával ranně gotický hrad, který byl však přestavěn ve 14. století. Z původního hradu zůstala jen hranolovitá věž, která byla zvýšena ještě o jedno patro. Díky plánované stavbě se na hradě prováděly detailní archeologické průzkumy, takže Rokštejn patří k nejlépe prozkoumaným středověkým hradům u nás.

Při archeologických výzkumech byla v základu věže objevena kostra novorozence. Jedná se o "stavební oběť", která měla zajistit bezpečnost a šťastný osud stavby. Kolem roku 1359 koupil hradní panství markrabě Jan Jindřich a z Rokštejna se stalo centrum markraběcího zboží v širokém okolí. V rozšířeném horním hradě vybudoval trojpodlažní palác s trámovými stropy. Zvýšené přízemí a patra měly již větší okna, záchodové arkýře i krby. Podle nálezů kachlů zde byla již v předhusitském období instalována kachlová kamna. Protože marnivému markraběti skromné prostory hradu nestačily, nechal zbudovat ještě Dolní palác ve kterém zřídil velice moderní teplovzdušné vytápění, jehož topeniště stálo v suterénu. Na cihlové klenbě se po určitou dobu nahřívaly kamenné valouny a pak přes ně proudil vzduch do kanálů v podlaze s kruhovými výpustmi. V místě původního vstupu v nové východní hradbě postavil markrabě drobnou věž s bránou. V ní byla nalezena největší kolekce kostěných hracích kostek ve střední Evropě, která dokládá hrací vášeň strážných ve vrhcábech. Komfortní a stavebně náročná markraběcí rezidence, výrazně převyšující stavební úroveň většiny tehdejších hradů, však neměla dlouhý život. V důsledku obrovských dluhů musel markrabě na sklonku 14. století Rokštejn prodat. Od roku 1378 měli hrad v zástavě Valdštejnové, kteří jej poté získali dědičně.

Koncem 15. století byl dobyt a pobořen Matyášem Korvínem a jeho vojskem. Od té doby již nebyl opraven a pustnul. K hradu Rokštejnu neodmyslitelně patří údolí říčky Brtnice. Okolí říčky je neosídlené, jen tu a tam zpestřené samotami bývalých mlýnů. Údolím Brtnice vede oblíbená turistická trasa, kterou turisté hojně využívají ve všech ročních obdobích. Ke hradu i do údolí Brtnice se nejlépe dostanete od vlakové zastávky Přímělkov, odkud vede zelená značka podél vody až k rozlehlému hradu Rokštejnu. Délka trasy je 3 km.

Bransouze - koupaliště


Nachází se v malebném údolí řeky Jihlavy na východním okraji obce. Koupaliště má jeden velký bazén 35x50 m, jehož hloubka je od 0,8-2,1 m. je zde skluzavka a skokanský můstek. Okolo je rozlehlá travnatá plocha pro slunění, šatny, veškerá sociální zařízení (WC a sprchy s teplou vodou) a v celém prvním patře je sezonní Turistická ubytovna. Ve vstupní části je bufet s letní zahrádkou, otevřený po celou dobu provozu koupaliště.

Provoz koupaliště je červenec a srpen denně od 10 do 22 hodin. Na koupališti se nevybírá vstupné!!

Před koupalištěm je nové parkoviště a zcela nový sportovní areál s několika hřišti, hlavně pak tenisovými kurty.

Doubkov


Doubkov je zaniklá vesnice v chráněném údolí říčky Brtničky mezi Přímělkovem a Brtnicí. V současnosti stojí budovy zaniklého mlýna, je zřetelný náhon a další detaily technologie. Na protějším svahu jsou zbytky dalších zaniklých stavení. V okolí krásné lesy a nad řekou skalní stěny.

Rozcestí pod Bizovkou


Rozcestí na silnici mezi Střížovem a Přímělkovem, kde ve skutečnosti odbočuje cyklotrasa 162. V blízkosti se tyčí nepřehlédnutelný kopec Bizovka.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky